Održana promocija zbornika “Muzičko nasljeđe Bosne i Hercegovine” u izdanju ICTM-ovog Nacionalnog komiteta u Bosni i Hercegovini
Promocija Zbornika radova “Muzičko nasljeđe Bosne i Hercegovine” održala se danas, u utorak, 6.6.2021. godine u 11,00h u sali Srednje muzičke škole (koncertna dvorana “Cvjetko Rihtman”), Josipa Stadlera 1/II, Sarajevo.
Na samom početku programa predstavili su se izvođači sevdalike Lejla Čaušević Karačić (vokal) i Damir Galijašević (harmonika), ujedno jedni od mlađih autora u pomenutom zborniku. Uvodnu pozdravnu riječ imala je dr. Jasmina Talam, predsjednica ICTM-ovog Nacionalnog komiteta u Bosni i Hercegovini, dok su promotorice izdanja bile dr. Fatima Hadžić (Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu) i dr. Lana Paćuka (Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu). Takođe, prisutnima se obratila i dr. Tamara Karača Beljak koja je, pored dr. Jasmine Talam, bila urednica zbornika “Muzičko nasljeđe Bosne i Hercegovine”.
Shodno epidemiološkim mjerama i naredbama nadležnih institucija, broj posjetilaca je bio ograničen.
Zbornik radova sadrži odabrane tekstove izlagane na istoimenom naučnom skupu održanom u aprilu 2018. godine povodom obilježavanja pet godina od osnivanja ICTM Nacionalnog komiteta u Bosni i Hercegovini i 20 godina od osnivanja Muzikološkog društva FBiH. Radovi su grupisani u nekoliko tematskih cjelina – izvori za proučavanje muzičke tradicije, kazivači i njihove muzičke prakse, očuvanje i prenošenje tradicije, muzička pedagogija, tradicija u kompozitorstvu i muzička publicistika. Pored radova Jasmine Talam, Tamare Karača Beljak, o. Zvonke Martića, Naide Hukić i Branke Vidović, u Zborniku nalaze se radovi etnomuzikologa mlađe generacije Mirze Kovača, Damira Galijaševića, Zorane Guje i Lejle Čaušević Karačić. Različiti metodološki pristupi autora/ica, teorijski, historiografski, etnografski, estetski, kulturološki, s jedne strane najprije svjedoče o individualiziranim, pojedinačnim zahvatima, a s druge o postojanju mogućnosti da se srodni muzički i tradicijski fenomeni diferencirano promatraju i istražuju. Od etnografije do estetike, od autorefleksije do historiografije, sa jasnim zapažanjima ponuđeni tekstovi nude, između ostalog, i nove horizonte u shvatanju i vrjednovanju etno/muzičkih fenomena. Stoga naučna i stručna publikacija ovog tipa ima višestruku namjenu: obogaćaju literaturu iz oblasti etnomuzikologije, etnologije i teorije muzike, i omogućava široj javnosti da dobije dragocjene uvide u istraživačke rezultate bosanskohercegovačkih stručnjaka i naučnika. Zbornik se može shvatiti i kao platforma za konstituiranje različitih rasprava o etno/muzičkim fenomenima.
Promotorice izdanja su dr. Fatima Hadžić (Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu) i dr. Lana Paćuka (Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu).