Na Muzičkoj akademiji, Univerziteta u Sarajevu, 29.05. 2023. održan je naučni panel povodom obilježavanja 120 godina rođenja akademika Cvjetka Rihtmana. Panel je održan u okviru 2. Dana muzikologije i etnomuzikologije i festivala Dani umjetnosti Univerzitetu u Sarajevu.
Otvarajući naučni panel, dekan muzičke akademije mr. Ališer Sijarić osvrnuo se na veliki doprinos akademika Cvjetka Rihtmana, utemeljitelja brojnih muzičkih institucija u Sarajevu među kojima je i Muzička akademija. Rihtman je bio njen prvi dekan i osnivač Odsjeka za muzikologiju i etnomuzikologiju. Bio je poznati etnomuzikolog, ne samo na prostorima BiH i bivše Jugoslavije, nego i naučnik svjetskog glasa, koji je svojim radovima i djelovanjem ukazao na specifičnosti bosanskohercegovačke tradicijske muzike.
Autorica, uvodničarka i moderatorica naučnog panela je red.prof.dr. Tamara Karača Beljak. Najavljujući paneliste i njihove teme, govorila je o početcima bosanskohercegovačke etnomuzikologije, istraživanjima akademika Rihtmana i razvoju bosanskohercegovačke etnomuzikologije u proteklih 20 godina.
Ovim panelom se, između ostalog, željelo podsjetiti, ne samo na postignuća akademika Rihtmana, već i na sve ono što se u oblasti etnomuzikologije, etnologije i srodnih oblasti uradilo, od sredine 20tog stoljeća do današnjih dana.
Panelisti su bili: acc. prof. dr. Jasmina Talam, šefica Instituta za muzikologiju Muzičke akademije u Sarajevu, dr. Nihra Efendić, Zemaljski muzej Sarajevo, mr. Jure Miloš, Grude, Ivan Barać, prof. iz Širokog Brijega i profesor emeritus Dželal Ibraković iz Sarajeva..
Prof. dr. Jasmina Talam predstavila je 20 godina rada Instituta, arhivsku etnomuzikološku građu i njenu digitalizaciju, izdavačku djelatnost i budući rad.
Dr. Nirha Efendić, iz Zemaljskog muzeja, govorila je o vezi između usmene književnosti, koja je njen primarni predmet istraživanja, i etnomuzikologije, kroz djelovanje dr. Muniba Maglajlića autora nekoliko knjiga vezano za bosanskohercegovačku sevdalinku i predavača na Muzičkoj akademiji u Sarajevu.
Mr Jure Miloš je predstavio manifestaciju „Božićno silo“ koju svake godine organizira i u kojoj učestvuju najbolje skupine i izvođači gange i guslari ne samo iz BiH, nego i van njenih granica.
O pučkim kolima, plesu i nošnjama zapadne Hercegovine, nekad i sad, govorio je Ivan Barać, prof. i voditelj folklorne skupine iz Širokog Brijega.
Veoma zanimljivo izlaganje imao je prof. emeritus Džela Ibraković koji je skrenuo pažnju na formiranje novih društvenih i muzičkih narativa, te pretvaranju tradicionalnog folklora u pomodarstvo i etnonacionalnu simboliku.
Vokalni ansambl Muzičke akademije Etnoakademik izveo je nekoliko napjeva seoske muzičke tradicije, koje je akademik Cvjetko Rihtman zabilježio na području Bosanske Gradiške, Bradine i Dobretića. Čula se i hercegovačka ganga u izvođenju Jure Miloša i Ivana Baraća, guslarsko pjevanje i sviranje u izvođenju Jure Miloša i svirka na diplama u izvođenju Ivana Baraća.
tekst i foto: B. Vidović