Promocija naučne monografije: „Koncertantna djela u Bosni i Hercegovini: stil i harmonija“ autorice van.prof.dr. Naide Hukić
U okviru 3. Dana umjetnosti Univerziteta u Sarajevu, u ponedjeljak 29. 05. 2023 godine, u sali Srednje muzičke škole „Cvjetko Rihtman“, održana je promocija knjige „Koncertantna djela u Bosni i Hercegovini: stil i harmonija“ van.prof. dr. Naide Hukić, na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.
Promociju je otvorio Omar Hukić, učenik III razreda OMiB škole Novo Sarajevo, u klasi prof. Suzane Bevanda Sijarić, izvođenjem posthumno objavljene Chopinove Poloneze u g mollu.
Obraćajući se prisutnima, moderatorica doc.dr. Nerma Hodžić Mulabegović je istakla da se promocija odvija u okviru Festivala „Dani umjetnosti UNSA“ u realizaciji Odjela za umjetnost, umjetničkoistraživački rad, kulturu i sport Univerziteta u Sarajevu i pozvala prorektoricu Odjela da se obrati prisutnima. U kratkom obraćanju prorektorica dr.Tamara Karača Beljak je pozdravila promotore i prisutne goste, čestitala autorici knjige ističući važnost promoviranja naučnih izdanja iz oblasti muzike kao i to da se promocija održava upravo u vrijeme ovogodišnjeg Festivalskog izdanja.
Moderatorica promocije predstavila prisutne recenzente i promotore knjige: van. prof. dr. Amru Bosnić, MA Sarajevo, van. prof. dr. Fatimu Hadžić, MA Sarajevo i dr. Igora Karaču bosanskohercegovačko-američkog kompozitora sa Oklahoma State University, Stillwater (USA) i ukratko dala osvrt na ovo izdanje. „ Monografija razmatra jedan dio kompozitorstva u Bosni i Hercegovini. Teorijsko-stilski diskurs u koncertantnim djelima naročito je usmjeren je na njihov harmonijski jezik. Četiri generacije bosanskohercegovačkih kompozitora stvaralo je četiri tipa koncertantnih djela, među kojima su solistički koncerti, concertina, koncertni stavci i ostala koncertantna djela u periodu od 1949–2018. godine. Koncertantna djela u Bosni i Hercegovini pripadaju žanrovsko-stilskom pluralizmu muzike u Bosni i Hercegovini u kojem se ističu dvije glavne struje: neoklasicizam i postmodernizam.“
Iz veoma opsežnih recenzija izdvajamo:
Promotorica, vanredna. prof. dr. Amra Bosnić je u opsežnoj recenziji podcrtala važnost i značaj ovakvog izdanja ističući da je autorica ovom monografijom ....“ pokazala izvrsnost ne samo obavljanjem postavljenih zadataka, metodološkom dosljednošću i stručnom akribijom, nego i načinom na koji se izborila s velikom količinom analitičkih podataka – problemom s kojim se susreću svi istraživači pred koje se postavi izazov analize muzičkog djela, posebno onih koja su dimenzijama i izvođačkim aparatom monumentalna....''
Vanredna. prof. dr. Fatima Hodžić je istakla da je knjigom „Koncertantna djela u Bosni i Hercegovini: stil i harmonija“ autorica obradila dio bosanskohercegovačkog kompozitorstva ističući da „... Namijenjena specijaliziranoj naučnoj publici, knjiga može biti korisna i svima koji se bosanskohercegovačkom kulturom i umjetnošću bave iz drugih aspekata... te da će..... knjiga biti nezaobilazno štivo u razmatranju umjetničkih fenomena druge polovine 20. stoljeća u Bosni i Hercegovini“
Treći recenzent i promotor dr Igor Karača je istakao da je ....“knjiga namijenjena muzičkim profesionalcima i studentima od kojih se očekuje zavidno predznanje iz oblasti muzičke teorije, odnosno harmonije“ i da „... Obimnost obrađenog materijala niti u jednom trenutku ne predstavlja prepreku potpunom razumijevanju principa koncertantnosti i oblikovanja navedenih muzičkih djela...“
Kratka biografija autorice:
Van.prof. Naida Hukić (rođena u Foči, 1979. godine) diplomirala je na Odsjeku za muzičku teoriju i pedagogiju (2002) i Odsjeku za klavir (2004) na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Na istoj instituciji magistrirala je (2012) i doktorirala (2017), te stekla zvanje doktor muzičkih nauka iz oblasti muzičke teorije. Fokus istraživačkog i muzičko-teorijskog interesovanja usmjerava ka proučavanju harmonijskih aspekata u kompozicijama bosanskohercegovačkih kompozitora. Rezultate svog istraživanja do sada je prezentirala na nekoliko nacionalnih i internacionalnih konferencija i simpozijuma, te ih objavila u vidu članaka u zbornicima radova i Časopisu za muzičku kulturu „Muzika“. Jedna je od inicijatorica i voditeljica projekta Ciklus kreativnih radionica „Podijelimo znanje“ u organizaciji Odsjeka za muzičku teoriju i pedagogiju Muzičke akademije UNSA. Članica je Muzikološkog društva FBiH, kao i ICTM-a Nacionalnog komiteta u BiH.
Monografija „Koncertantna djela u Bosni i Hercegovini: stil i harmonija“, objavljena je 2023. godine. Izdavači su Muzička akademija UNSA i Institut za muzikologiju Muzičke akademije u Sarajevu.
tekst i foto: B. Vidović